Karate to nie tylko sztuka walki, to przede wszystkim nośnik tradycji i kultury Dalekiego Wschodu, który swoim podopiecznym przekazuje założyciel oraz prekursor karate Kyokushin
w Chełmie- Paweł Pędziński.

          Karate dotarło do Polski w chwili, gdy
w Europie zaczęła zanikać pierwsza fascynacja wschodnimi sztukami walki. Przez kilka lat trenowano w nielicznych grupach, a brak instruktorów, z chociaż podstawowymi umiejętnościami spowodował, że wiedzę na temat karate czerpano z obcych gazet lub drogich książek wydawanych na Zachodzie. Zmiany nastąpiły dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych. Na fali zainteresowań wschodnimi sztukami walki, trafiło do Chełma Kyokushin karate. 
          W 1967 roku kilku młodych ludzi zaczęło ćwiczyć "coś" co przypominało raczej Judo niż Karate. Jednym z nich był Paweł Pędziński. Po kilku miesiącach treningu postanowił pogłębić wiedzę o sztuce Karate rozpoczynając treningi u Sempai Jana Piotrowskiego.

          W 1977 roku po nawiązaniu współpracy z Sensei Andrzejem Drewniakiem z Krakowa zorganizował pierwsze zajęcia Karate Kyokushin na terenie miasta Chełma. W 1982 roku założył Ognisko Specjalistyczne TKKF Karate KYOKUSHIN na bazie którego w 1986 roku powstał Chełmski Klub Karate Kyokushin. Pierwsze treningi odbywały się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego
im. S. Czarnieckiego  w Chełmie, w miejscu gdzie obecnie znajduje się kaplica szkolna. Z początku zainteresowanie sztukami walki było niewielkie. Na treningi przychodziło około 15- 20 osób.

        Wszystko zmieniło się jednak z wejściem do kin filmu "Wejście Smoka" z Brucem Lee w roli głównej. Po emisji filmu zaczęli zgaszać się coraz to nowi chętni, którzy chcieli opanować wschodnie sztuki walki. Grono trenujących zwiększyło się z 20 do 500 osób. Wraz z Pawłem Pędzińskim zajęcia prowadzili również Piotr Ostrowski i Marek Mielniczuk. Po okresie półtora roku odbyły się pierwsze egzaminy, które przeprowadził Andrzej Drewniak, prekursor karate Kyokushin w Polsce, posiadacz siódmego Dana. 

          Chełmski Klub Karate po raz pierwszy wystąpił w Mistrzostwach Polski w 1981 roku, na których najlepiej zaprezentował się Paweł Pędziński. W 1984 i 1990 roku Klub zorganizował Nieoficjalne Mistrzostwa Polski, a chełmscy karatecy zajęli drużynowo I miejsce. Do chwili obecnej Klub zorganizował 19 imprez rangi ogólnopolskiej (w tym dwa razy Mistrzostwa Polski Juniorów) oraz Międzynarodowych turniej Karate z okazji 600.lecia Miasta Chełm i 11 razy z okazji Święta Niepodległości.

          Od chwili powstania aż do teraz Chełmski Klub Karate szkolił ponad 8 000 osób. Warto zaznaczyć, że kilkanaścioro wśród nich zdobyło pasy mistrzowskie. Kilkudziesięciu czołowych zawodników ukończyło AWF bądź akademie Wojskowe i Policyjne. 

          Oprócz wzmocnienia ciała i poprawienia szybkości, siły i koordynacji, karate zwiększa czujność
i samoświadomość. Uczy także zaufania- nie zarozumiałości czy zuchwałości- ale głębokiego zaufania we własne siły, zdolności postępowania wobec otaczającego nas świata. 

          W chwili obecnej grono trenujących stanowią dzieci w wieku 5-14 lat, młodzież oraz dorośli. Najlepszą zawodniczką w ostatnich latach była Diana Dudziak, która zarówno w juniorach jak
i seniorach była w czołówce krajowej. Obecnie Diana jest zawodniczką sportów sylwetkowych oraz reprezentantką Polski na zawodach Międzynarodowych i Mistrzostwach Świata, osiągająca liczne sukcesy.